לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

פיתוח מנהלים

פיתוח מנהלים הוא תהליך שיטתי השואף להבטיח שלארגון יהיו המנהלים היעילים הדרושים לו למילוי צרכיו הנוכחיים והעתידיים. הוא מטפל בשיפור ביצועיהם של מנהלים קיימים, ומעניק להם הזדמנויות לצמיחה והתפתחות תוך אבטחה, במידת האפשר, שהשושלת הניהולית בתוך הארגון תישמר.

יעדים

יעדיה של תוכנית טיפוסית לפיתוח מנהלים הם שיפור הביצועים הפיננסיים והצמיחה לטווח רחוק של החברה על-ידי:

1. שיפור ביצועי המנהלים על-ידי אבטחה שהם מעודכנים ביחס לתחומי האחריות שלהם ועל- ידי הסכמה על יעדי-מפתח מסוימים לפיהם יימדדו הביצועים באופן סדיר;

2. זיהוי מנהלים בעלי פוטנציאל נוסף ואבטחה שהם יזכו לפיתוח, להכשרה ולנסיון הדרושים כדי לציידם למשרות בכירות יותר במקום העבודה הנוכחי או בחטיבות אחרות בתוך החברה;

3. סיוע למנכ"לים ולמנהלים ברחבי החברה ליצור את המשך השושלת הניהולית וליצור מערכת שתבטיח סקירה סדירה של הכוחות הניהוליים בחברה.

טכניקות

פיתוח מנהלים מתבצע בשבע טכניקות:

1. סקירה ארגונית

2. סקירת כוח-אדם

3. הערכת ביצועים

4. ניהול לפי יעדים (ע"ע)

5. הכשרה

6. תיכנון שושלת

7. תיכנון קריירה.

1. סקירה ארגונית. תהליך פיתוח מנהלים מתחיל בשלב התיכנון הארגוני בו הסקירה בוחנת ומזהה את החולשות הנוכחיות והדרישות העתידיות מן ההנהלה.

2. סקירת כוח-אדם. מנתחת את משאבי הניהול הנוכחיים ואת הדרישות העתידיות לאור הסקירה הארגונית.

3. הערכת ביצועים. מזהה צרכי פיתוח מנהלים על-ידי חשיפת עוצמות וחולשות. מצביעה גם על פוטנציאל לקידום.

4. ניהול לפי יעדים. מספקת למנהלים את היעדים, ועל-ידי מעקב אחר ביצועיהם בהשגת היעדים, מצביעה על התחומים הטעונים שיפור.

5. הכשרת מנהלים. על סמך העיקרון שצורת הפיתוח הטובה ביותר היא פיתוח-עצמי, מציידת את המנהלים בדרכים לביצוע טוב יותר של עבודתם ומכינה אותם לקידום על-ידי אבטחה שיהיה להם את המיגוון הנכון של נסיון והנחייה במשך הקריירה שלהם. נסיון זה יכול וצריך להיות מושלם אולם לעולם לא להיות מוחלף על-ידי קורסים מתוזמנים ומתוכננים בקפידה למילוי צרכים מסוימים.

6. תיכנון שושלת. שואף להבטיח אספקה זמינה ונאותה של מנהלים מיומנים ובעלי-יכולת שימלאו משרות שיתפנו בעתיד או יתמנו למשרות חדשות הנוצרות עקב צמיחה או שינוי.

7. תיכנון קריירה. שואף ראשית כל להבטיח שאנשים מבטיחים יקבלו רצף נסיון שיצייד אותם לכל רמת אחריות אליה הם מסוגלים להגיע, ושנית, לספק לפרטים בעלי פוטנציאל את ההנחייה והעידוד להם הם זקוקים אם ברצונם לממש פוטנציאל זה.

תועלות

פיתוח מנהלים, כפי שתואר למעלה, מבטיח שמנהלים ומנהלים פוטנציאליים יפיקו את המקסימום מהנסיון שהם רוכשים בעבודתם השוטפת. הוא גם מסייע בהבהרת התפקידים והיעדים של מנהלים והכפופים להם כך שהאחרונים יוכלו לקבל את ההכוונה וההנחייה הדרושות לפיתוח הידע, הכישורים והקריירה שלהם.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .