לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

מנהיג טבעי

"מנהיג טבעי" הוא אדם אצלו כל הצוות מחפש הדרכה, פיקוד והנחייה של הפעילות הקבוצתית. לכל דרג יש את המנהיגים הטבעיים שלו, מהפועלים ועד למנהלים הבכירים. בעוד שאיש אינו מטיל ספק בסמכותם של מנהיגים בעלי מינוי רשמי, מנהיגים טבעיים נתפסים על-ידי עמיתיהם כגיבורים שלהם. עמיתים לעבודה מתייחסים למנהיגים טבעיים ככוח המנוגד למנהיג הרשמי, לא בהכרח כיריב אלא לעתים קרובות יותר כמתווך, מפשר ומפרשן את מדינויות ההנהלה.

המנהיג הטבעי יכול להיות משאב, הן עבור העובדים והן עבור ההנהלה. עבור העובדים (זה כולל קבוצות מתחתית החברה ועד לדרגים הגבוהים), הוא יכול לשמש כמפשר כאשר מתעוררים קשיים עם סמכות החברה. עובד שאינו מרוצה מיחס ההנהלה או שיפוטה, עשוי לפנות למנהיג הטבעי לייעוץ או להשתמש בו כמתווך במגעיו עם ההנהלה. עבור ההנהלה, המנהיג הטבעי יכול לפשט משא-ומתן ותקשורת עם קבוצות עובדים. הפוטנציאל לעימות בין מנהיג טבעי למנהיג ממונה קיים, אולם רק לעתים רחוקות הוא מתממש.

יחסי הנהלה-איגודים מקצועיים יוצרים דפוס מיוחד של יחסים ונהלים בחיי החברה. בימיהם הראשונים של האיגודים המקצועיים, המארגנים חיפשו מנהיגים טבעיים שיובילו את המאבק, ולעתים קרובות מנהיגים טבעיים הופכים לנציגים הרשמיים של איגודי עובדים. גם הנהלות הבינו את הפוטנציאל הטמון במנהיגים טבעיים ומנסות לגייס אותם לשורותיהן.

הזדמנויות ליישום

מומלץ שמנהלים יכירו במנהיגים טבעיים וינסו להשיג שיתוף פעולה מצידם ביישום מדיניות והחלטות הנהלה. קבלתם של המנהיגים הטבעיים יכולה לקדם נושאים שיועילו לשני הצדדים.

דוגמה

בלה רוזנברג עומדת בפני פיטורין משום שהתפקיד אותו נשכרה לבצע לפני שנה מתחסל. אולם בלה הפכה לחברה פופולרית בצוות וידידיה רוצים לטעון לטובתה בפני ההנהלה.

"בואו נכין עצומה," אומר אחד. "בואו נאיים בעזיבה," אומר אחר. הם פונים לקובי מזרחי ושואלים "מה דעתך?"

מזרחי, המנהיג הטבעי של הקבוצה, מציע שהוא יספר לבוס על דאגתה של הקבוצה וינסה לארגן העברה לבלה בתוך החברה. הוא מציג את המקרה באופן ישיר ובלתי-וכחני, והמנהל מסכים לבדוק את הנושא. למחרת הוא אומר למזרחי, "יש משרה פנויה במחלקת החשבונות, ובלה תקבל את המשרה אם היא רוצה. ותודה, מזרחי. כך נוכל אולי לשמור על עובדת טובה."

תחום חשוב להשתתפותו של המנהיג הטבעי הוא השינוי החדשני. כמו כן, כאשר החברה רוצה שערכיה, גישותיה ופעולותיה יובנו על-ידי העובדים, המנהיג הטבעי יכול לשמש כמגשר.

איך ליישם

השגת שיתוף פעולה מצידו של המנהיג הטבעי היא ללא ספק דבר רצוי. עם זאת, עלולים להיווצר סיבוכים. אם אותו אדם נראה להוט מדי לשתף פעולה, או נראה ששיתוף הפעולה שלו נועד להשגת אינטרסים אישיים, האמון והכבוד של הקבוצה עלולים להיהרס וכוחו של המנהיג ייעלם. כדי לשמר את התועלות הפוטנציאליות של המנהיגים הטבעיים בארגונך:

1. הכר אותם. בחלק מהמקרים זה קל: המנהיג הטבעי הוא תמיד בולט, הראשון שמדבר בישיבת הנהלה ועובדים, זה הזוכה בכבוד מעמיתיו והאדם עימו הקבוצה מתייעצת בעניני עבודה. ללא ספק אתה יכול לזהות את המנהיג הטבעי של קבוצתך, ואולי זה אתה. כמה תכונות נוספות של המנהיג הטבעי:

ידע ופקחות. בין אם עקב נסיון, חריפות או הבנה טובה של אנשים, המנהיג הטבעי מסוגל לעתים קרובות לנתח ולחזות ארועים.

נכונות להנהיג. מנהיגים טבעיים הם בטוחים בעצמם ואגואיסטיים מספיק כדי לחוש בנוח בתפקיד המנהיג. הם מקבלים סמכות ואחריות בקלות.

יכולת לתקשר. הם נוטים להיות בעלי יכולת ביטוי ונואמים טובים. הם יודעים להציג בעיה, להתווכח ולשכנע, הן עם הבוס והן עם עמיתיהם.

שאפתני ובלתי-שאפתני באותו זמן. זה אולי       נשמע כמו פרדוקס, אבל זאת עובדה. יש מנהיגים טבעיים המודעים להשפעתם ומשתמשים בה כאמצעי לקידום. אולם חלק מהם, למרות שהם מכירים בהשפעתם על אחרים, מרוצים ממעמדם בקבוצה ומעדיפים להישאר במצב זה.

2. השג שיתוף פעולה במצבים מתאימים. עליך לכבד את השבריריות של מעמדם. יש ארגונים המכשילים את המנהיג הטבעי על-ידי:

* הפעלת לחץ לקבלת רעיונות או צעדים שאינם לטובת הקבוצה.

* מציעים תמורה, מוסווית לעתים (למשל, תפקידים טובים או קידום) כדי להשיג שיתוף פעולה. אין זה נבון להרוס את אמון הקבוצה במנהיג.

3. זכור מה גורם לאנשים "לעבוד". תכונותיו של המנהיג הטבעי מזכות אותו בכבוד, באמון ובתמיכתה של הקבוצה. שקול בזהירות מצבים בהם יש צורך בשיתוף פעולה. בעיות תקשורת רגישות עשויות להיפתר על-ידי התערבותו של המנהיג הטבעי.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .